ПОД-Бъдеще е сред водещите компании по увеличение на активите в сектора за допълнително пенсионно осигуряване - с 432% за последните десет години, сочат изчисления на база данни от Комисията за финансов надзор (КФН).
По данни на КФН в края на юни дружеството управлява нетни активи на стойност близо 518 млн. лв., което го поставя на едно от водещите места сред пенсионно-осигурителните компании на българския пазар.
За период от само една година - от второто полугодие на 2023 до същото на 2024 г., активите на ПОД-Бъдеще са се увеличили с 14.36%, според статистиката на КФН. Най-значително е увеличението в професионалния пенсионен фонд (виж графиката). В този тип фондове се осигуряват работещите при тежки условия, които имат право на по-ранно пенсиониране.
“Доброто управление на риска и доходността, която генерираме, както и внимателното отношение към нуждите и потребностите на клиентите и дигиталното удобство при използване на услугите на ПОД-Бъдеще, ни помагат да поддържаме дългосрочни отношения с осигурените лица. Като независима пенсионна компания, която не е част от голяма банкова група, ние се стремим да сме максимално близо до нашите клиенти, като ги информираме и консултираме лично за техните права, както и за ползите и предимствата да спестяват за допълнителна пенсия. Предоставяме им дигитално обслужване и разчитаме на личния им, осъзнат избор. Ние първи в сектора дигитализирахме процеси и услугите си, включително и досега сме единствени в сектора с мобилно приложение за достъп до личната партида. Чрез нас всеки може също така да избере или смени своя пенсионен фонд онлайн и директно от устройството си - телефон, таблет, лаптоп”, коментира Тодор Лилов, изпълнителен директор на ПОД-Бъдеще.
В доброволния пенсионен фонд, където осигуряването е само по личен избор и собствено желание, ПОД-Бъдеще е на втора позиция по ръст на активите за изминалите десет години. И в трите типа пенсионни фондове ръстът на активите на ПОД-Бъдеще е над средния за пазара. Стойността на активите се определя от направените вноски в пенсионните фондове и от тяхната доходност при инвестиране.
Общо в сектора на допълнителното пенсионно осигуряване активите на фондовете, управлявани от българските компании, са се повишили с 16.6% за година, показват данни на КФН към края на юни. В края на юни пенсионните компании управляват общо 24.586 млн. лв. Най-голямо повишение има при най-масовите фондове - универсалните, които са задължителни за всички, родени след 31 декември 1959 г.